دبیر انجمن روغن نباتی گفت: در مقابل ممنوعیت صادرات انواع روغن نباتی، صادرات برخی از محصولات مانند چیپس و شیرینی و شکلات که از روغن (یارانه ای) استفاده می‌کنند افزایش چشمگیری داشت و تقاضا برای روغن در این صنایع افزایش یافت.
صادرات چیپس و شیرینی و شکلات با روغن‌دولتی!
امیرهوشنگ بیرشک دبیر انجمن صنفی صنایع روغن نباتی ایران اظهار کرد: ۴۷ کارخانه فرآوری روغن و بسته بندی فعال در کشور داریم که این کارخانه‌ها در سال ۹۷، یک میلیون و ۸۱۸ هزار تن انواع روغن نباتی در احجام مختلف ۶۲۵ گرمی تا عرضه در تانکر و گالن‌های ۱۸ کیلوگرمی تولید و توزیع کردند که این رقم در سال ۹۶، یک میلیون ۵۱۰ هزار تن بود.
 
وی با بیان اینکه در سال ۹۷ حدود ۲۰ درصد رشد تولید و توزیع روغن داشتیم افزود: در سال ۹۷ شاهد رشد ارز را داشتیم که این رویداد منجر به افزایش حجم صادرات روغن نباتی شد و محصولات روغنی به دلیل مابه التفاوت نرخ ارز در ماه‌های ابتدای صادر میشد.
 
صادرات چیپس و شیرینی و شکلات با روغن دولتی!
 
دبیر انجمن روغن نباتی ادامه داد: بر اساس تصمیم دولت و مشورت‌هایی که با بخش خصوصی صورت گرفت از اواخر تیر ماه سال گذشته (۱۳۹۷) صادرات انواع روغن نباتی (به دلیل بهرمندی از ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات ماده اولیه روغن خام) ممنوع شد.
 
وی تصریح کرد: در مقابل ممنوعیت صادرات انواع روغن نباتی، صادرات برخی از محصولات مانند چیپس و شیرینی و شکلات که از روغن (یارانه ای) استفاده می‌کنند افزایش چشمگیری داشت و تقاضا برای روغن در این صنایع افزایش یافت.
 
بیرشک گفت: از طرفی با وجود ممنوعیت صادرات رسمی روغن نباتی صادرات غیر رسمی این محصول در ۹ ماه ابتدای سال جاری وجود داشت؛ از طرفی تقاضای مردم نیز برای خرید این محصول افزایش یافت که همه این موارد دست به دست هم داد تا میزان مصرف و تولید روغن نباتی را در سال گذشته افزایش داد.
 
وی اظهار داشت: در سال گذشته با وجود تحریم و مشکلات انتقال ارز سال آرامی برای صنعت روغن نباتی کشور بود و حتی افزایش قیمتی نیز نداشتیم.

دلیل افزایش قیمت روغن
 
دبیر انجمن روغن نباتی گفت:در سال جاری مستندات قیمت تمام شده محصولات خود را به سازمان حمایت مصرف کنندگان و مصرف کنندگان ارائه کردیم که شامل افزایش حقوق و دستمزد، حمل و نقل و مواد اولیه تولید است که آن‌ها نیز بر اساس بررسی‌های خود قیمتی را برای انواع روغن تعیین کردند.
 
وی تصریح کرد: هر زمانی که سازمان حمایت مصرف کنندکان و تولید کنندکان قیمت تعیین میکنند، تمام کارخانه‌های این نرخ‌ها را رعایت می‌کنند و نوسانات بازار تاثیری بر قیمت‌های ما ندارد.
 
بیرشک با بیان اینکه گران فروشی روغن در میان برخی از واحد‌های صنفی مشاهده شده، ارتباطی با صنایع تولید کننده ندارد گفت: دستگاه نظارتی نیز با این متخلفان برخورد کرده است که اطلاعات آن نیز در سانه‌ها منتشر شده است؛ محصولات روغن همیشه در فروشگاه‌های زنجیره‌ای به قیمت مصوب به فروش رفته و حتی در ایام خاص مانند ماه رمضان با قیمت کمتری به فروش رسیده است.
 
این مقام مسئول اظهار داشت: در سال جاری سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان برای انواع روغن نباتی مصرف خانوار ۹ تا ۱۰ درصد افزایش قیمت در نظر گرفت.
 
دبیر انجمن روغن نباتی گفت: صد در صد تولیدات صنایع روغن نباتی مصرفی کشور داخلی است و تنها روغن خام به عنوان ماده اولیه واردات میشود و نیازی به واردات محصول نهایی روغن از سایر کشور‌ها نداریم.
 
وی در ارتباط با مشکل کمبود عرضه روغن نیمه جامد (قوطی حلبی) در سال گذشته گفت: به دلیل تفاوت نرخ ارز صادرات ماده اولیه پت صورت گرفت و منجر به کمیاب و گران شدن این محصول شد به طوری که قیمت مواد اولیه پت افزایش ۳۰۰ درصدی را تجربه کرد.
 
بیرشک افزود: فولاد مبارکه اصفهان تنها تولید کننده ورق حلب در کشور است که ۱۰۰ هزار تن در سال تولید دارد و مابقی نیاز کشور وارد می‌شود، اما در سال گذشته ورود این محصول برای جبران کسری صنایع مختلف به سختی انجام شد.
 
وی ا ظهار داشت: درباره ورق حلب مطرح است که استفاده دو منظوره دارد به همین منظور واردات آن در سال گذشته به سختی انجام شد از طرفی ارز واردات ورق حلب نیز در سال ۹۷ به ارز نیمایی تبدیل شد که این امر هزینه تمام شده واردات این محصول را افزایش داد و در نتیجه واردات این محصول به کشور را کاهش یافت و قیمت آن را گران کرد.
 
این مقام مسئول گفت: از همه ظروف برای بسته بندی روغن نمیتوان استفاده کرد و باید وزارت بهداشت آن را تایید کند، زیرا ممکن است روغن با آن بسته بندی واکنش شیمیایی داشته باشد.
 
هر ایرانی سالانه چقدر روغن می‌خورد؟
 
دبیر انجمن روغن نباتی گفت: مصرف سرانه در ایران ۱۸ تا ۲۰ کیلوگرم است که این رقم در آمریکا ۳۶ کیلوگرم و در اروپا ۲۵ کیلو گرم است، اما این رقم در کشوری مانند پاکستان کمتر از ایران است. در این سرانه مصرف روغن موجود در شیرینی، شکلات، فست فود و دسر نیز در نظر گرفته شده است.
 
وی تصریح کرد: ۶۰ تا ۶۵ درصد روغن تولید، توزیع و مصرف روغن در کشور به صورت مایع است و مابقی آن به صورت نیمه جامد تولید میشود که روغن نیمه جامد مصرف صنف و صنعت دارد. عمده روغن خوارکی کشور با ترانس صفر درصد تولید میشود و وزارت بهداشت بر صحت و سلامت آن تاکید دارد.
 
بیرشک اظهار داشت: در دهه ۸۰ شمسی حدود ۷۰ درصد روغن مصرفی کشور جامد بود این اگوی مصرف روغن بر اساس فرهنگسازی انجام شده تغییر کرد و کارخانه‌های روغن نیز خود را این تغییر هماهنگ کردند.
 
بیرشک گفت: سالانه یک میلیون و ۳۰۰ تا یک میلیون ۵۰۰ هزار تن روغن خام مورد نیاز کارخانه‌ها است که در این راستا یک میلیون ۱۰۰ هزار تن روغن خام به کشور وارد و حدود ۴۰۰ هزار تن روغن خام نیز از کارخانه‌های روغنکشی داخلی دریافت شده است. برای واردات روغن روغن خام حدود یک ملیارد دلار هزینه شد.
 
وزارت راه فکری برای دریافت هزینه اضافی پشت بارنامه کند
 
دبیر انجمن روغن نباتی گفت: روغن خام توسط کارخانه ها، شرکت‌های بازرگانی و شرکت بازرگانی دولتی ایران دولتی ایران انجام می‌شود و هیچ محدودیت یا انحصاری برای واردات روغن خام نداریم.
 
وی اظهار داشت: برای حمل و نقل در این صنعت روغن نباتی مبالغ اضافی تحت عنوان هزینه پشت بارنامه دریافت می‌شود که لازم است وزارت راه و شهرسازی برای این رفع مشکل اقدام کند که ما نیز برای رفع این مشکل روش‌های مختلفی را به کار می‌بریم و سعی می‌کنیم انگیزه شرکت‌های حمل و نقل را برای جابه جایی روغن بالا ببریم.
 
کنترل خروج غیرقانونی روغن از بازارچه‌های مرزی
 
وی اظهار داشت: در صنعت روغن یک شرکت چند ملیتی داریم که یکی از سهامداران آن عربستانی است و بعد از تغییرات مسائل سیاسی با برخی از کشور‌های همسایه، کماکان در ایران در حال فعالیت هستند و در کنار بقیه کارخانه‌ها فعالیت می‌کنند.
 
بیرشک گفت: به دلیل تفاوت نرخ ارز خروج غیرقانونی روغن از بازارچه‌های مرزی وجود داشت که اکنون این خروج کنترل شده و به حداقل رسیده است. با توجه اینکه از مصرف روغن استان‌های مرزی کشور مطلع هستیم به اندازه نیاز در آن مناطق روغن توزیع می‌کنیم
۴ تیر ۱۳۹۸ ۲۰:۱۴
کد خبر : ۶۱

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید