جمشید مغازه‌ای دبیر انجمن شیرینی و شکلات
صنعت شیرینی و شکلات کشور یکی از به‌روزترین و پرپتانسیل‌ترین صنایع در کشور است که رشد عظیمی در دو دهه اخیر داشته و با تامین و نصب تکنولوژی کاملا به‌روز دنیا باکیفیت‌ترین تولیدات را ارائه می‌کند.
چالش‌های تامین مواد در یک صنعت جهانی
این به آن معنا است که در صورت تامین کافی و به موقع مواد اولیه، محصولات مناسبی را راهی بازارهای جهانی خواهد کرد؛ به‌خصوص آنکه امروزه صنعت شیرینی و شکلات علاوه بر تولید مناسب و باکیفیت، روش‌های بسته‌بندی خود را بهبود داده و استانداردهای معتبر دنیا را کسب کرده است و به کشورهای اروپایی، آمریکا، روسیه و... علاوه بر کشورهای منطقه کالا صادر می‌کند. در واقع پتانسیل‌های لازم برای رشد صنعت در بلندمدت مهیا است؛ به شرط آن که بستر لازم برای این رشد فراهم باشد که بخش مهمی ‌از این امر متکی به تامین به موقع مواد اولیه مورد نیاز است. این در حالی است که صنعت شیرینی و شکلات امروز با مشکلاتی در حوزه تامین مواد اولیه روبه‌رو است و از سوی دیگر به دلیل افزایش قیمت‌ها قدرت خرید خانوارها کم شده و در حدود ۴۰درصد از فروش بازار داخل کاهش یافته است.
 
 
 
اکنون نیز ماه‌ها است معضل تامین روغن  این صنایع وجود دارد و به رغم همه تلاش‌ها و مذاکراتی که صورت گرفته روغن به صورت قطره‌‌چکانی به صنایع می‌رسد؛ به طوریکه امروز به جای تامین ۳۵ هزار تن نیاز ماهانه روغن صنعت، تنها ۳ هزار تن از آن تامین شده و این در حالی است که بخشی از روغن خام مورد نیاز صنعت با واردات توسط بخش خصوصی تامین شده اما  بخش زیادی از روغن‌ها در گمرک باقی مانده است. با توجه به اینکه طیف گسترده‌ای از مواد اولیه در صنعت شیرینی و شکلات به کار گرفته می‌شود  امروز تامین این مواد اولیه با مشکلات زیادی روبه‌رو است، از سوی دیگر برخی مواد اولیه نیز کاملا وارداتی است و تحت تاثیر قیمت ارز قرار می‌گیرد که این مسائل باعث می‌شوند تامین به موقع مواد مورد نیاز به سختی  مقدور شود.  از طرف دیگر تا زمانی که تامین مواد اولیه تابع قیمت ارز دولتی باشد، مشکل تامین مواد به قوت خود باقی است؛ به عنوان مثال امروز گندم با ارز ترجیحی تامین می‌شود، اما همه صنایع جز ماکارونی از سبد دریافت آرد دولتی ۲۷۰۰ تومانی خارج شده‌اند و گندم را به صورت آزاد تهیه می‌کنند. به عبارتی تنها کالایی که هنوز برای صنعت شیرینی و شکلات با ارز ترجیحی توزیع می‌شود، روغن است و سایر مواد اولیه با نرخ آزاد محاسبه می‌شوند.
۲۹ دی ۱۴۰۰ ۱۱:۴۳
کد خبر : ۱۶۸

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید